Literární ztvárnění klasiky Suchého a Šlitra.

Suchý/Šlitr: Člověk z půdy

Člověk z půdy pánů Suchého a Šlitra, jejíž téma si dovolíme literárně ztvárnit: Tma a půda, kterých nemá cenu se bát. Tajemství záhadného prostoru nad jevištěm starého zrušeného divadla. Kam vedou ty dveře, co jsme je nemohli nikdy otevřít? A kdo napsal "Pád Paříže"? Poetická komedie se "šlágry (téměř) z šedesátých" a s opravdovým tingl-tanglovým pianistou na jevišti.

O hře

Po absurdním Bohovi a satirickém Sebevrahovi jsme přišli s poetickým Člověkem z půdy. S hrou, která ve své době vyvolala senzaci, kde poprvé zazněly šlágry jako Včera neděle byla, Pramínek vlasů či Léta dozrávání a která dala vyniknout například Waldemaru Matuškovi, Pavlíně Filipovské či Jiřímu Suchému, o v té době slavném hereckém trojlístku Horníček – Kopecký – Filipovský ani nemluvě.

Snad se to může mnohému divákovi zdát jako pošetilé, pouštět se do hry, která byla ikonou své doby a odstartovala dlouhou éru Semaforu, ale od toho jsme ochotníci, abychom si zkoušeli takovéto úkoly a pokoušeli se experimentovat.

Ano, hned z kraje je třeba připomenout, že naše inscenace je skutečně experimentem, ale rozhodně se za to nechceme alibisticky schovávat. Naopak. Chceme z negativa udělat přednost a snad i podle toho vypadá výsledek. Leckterý návštěvník by nás mohl podezírat z plagiáctví a kopírování semaforského stylu, že si pouze hrajeme na pana Suchého či snad dokonce pronést "co jste to s tím naším klasikem udělali". Nám ale o nic podobného nešlo, ba naopak – chtěli jsme si najít vlastní cestu. Jak se nám to povedlo, to už posuďte sami, milí diváci.

"K smíchu toto představení trochu je a trochu není" zpívá se hned v úvodu. A skutečně. Vracíme se v pocitu do 30. let, do doby tingl-tanglů, kabaretů, grotesky a swingu. A nic víc. Chceme si notně užít atmosféru té doby, snad se nám ji tedy podaří navodit, budeme rádi, když se budete smát s námi a jak autor dodává "nikdo vás však nenutí".
Hra vzbudila ve své době velkou senzaci a má platnost i dodnes, protože v mnoha místech naráží na stav české kultury, na prapodivné mechanismy a řekněme "stojaté vody" našeho divadla a snaží se je narušit. Mnohé aspekty české kultury se od dob vzniku hry, tedy od přelomu padesátých a šedesátých let, želbohu, nezměnily. Snad také proto má hra i dnes velkou platnost a o to více nás baví.

Stručně o autorech

Jiří Suchý (* 1. října 1931 Plzeň) je český divadelník, textař, básník, spisovatel, skladatel, hudebník, grafik, výtvarník a sběratel. Spoluzakladatel Divadla Na zábradlí a Semaforu.

Jiří Šlitr (15. února 1924 – 26. prosince 1969 Praha) byl český hudební skladatel, instrumentalista (klavírista), zpěvák, herec a výtvarník. Významně ovlivnil českou populární hudbu; na jeho scénickou hudební tvorbu navázala řada autorů studiových scén.

Nejbližší představení:

zatím nejsou plánována