Napínavé detektivní psychodrama o milostném trojúhelníku.

Agatha Christie: Krysy

Sandra přišla na večírek. Jeniffer přišla nakrmit papouška. David si přišel užít a Alec se vrací z garden party. Večírek se nekoná. Nikdo nikoho nečekal. Proč tu všichni jsou a kdo je sem vlastně pozval? Nemohou odejít, nemohou se soustředit. Jsou jako krysy v pasti. Detektivní psychodrama ze staré dobré Anglie.

Hrají: Jana Kimlová, Jan Donáth, Eva Čermáková a Mikuláš Outrata

Na tuto detektivní lahůdku z pera královny detektivek si režisér Petr Smyczek brousil zuby již nějaký čas. Obsahuje v sobě určitou mystiku, záhadnost, až hororovost. Ale je především o maskách, které dnes a denně používáme.

Čtyři lidé se potkají v jednom pokoji, každý za jiným účelem, navzájem se nečekali. A každý z nich má dvě tváře. Ty postupně odkrývají a zahazují své masky. A najedou, pod tlakem okolností poněkud zoufalé situace, vychází najevo, jací skutečně jsou, jak se skutečně chovají a co cítí. Je to Agáthina mistrně napsaná psychologická hra.

Inscenace Krysy byla zajímavá i proto, že byla komorní, mnohem více zaměřená na herce a herecké detaily. A trvala pouhých 40 minut. Díky tomu se s ní dalo udělat spousta práce. Honza Donáth, představitel Davida, na ní herecky neuvěřitelně vyzrál, Mikuláš Outrata se na své roli Aleca optimálně a s gustem vyřádil, Eva Čermáková se s rolí nejprve trápila a posléze ji dovedla do dokonalosti. V první řadě jsem ale nechali vyniknout dvě hostující herečky v roli Sandry - Natálie Císařovská roli nazkoušela, v první sezóně odehrála, dala představení náležitý elegantní punc staré dobré Anglie a nakonec v září odjela studovat do Paříže. Její roli převzala Jana Kimlová, která ji nazkoušela během několika málo týdnů a dodala ji další, zcela osobitý rozměr. Divák tak měl možnost vidět během dvou sezón dvě skvělé Sandry, každou jinou, o to více však rozehrávající charakter této, pouze na první pohled snadné postavy.

Inscenaci jsme hráli v nejrůznějších prostorách v Praze, i v mimo ni. Premiéra se uskutečnila v žižkovském divadélku Zadní vrátka, poté ji diváci měli možnost vidět ve vršovickém Haroldu či v Klubu Klamovka. Zavítali jsme s ní do Karlových Varů a dokonce jsme se zúčastnili i festivalu Karlínské jeviště.

Nejbližší představení:

zatím nejsou plánována